Est

GIS

Koondplaan

Eesmärk

Koondplaani eesmärgiks on tagada kliendile võimalikult väikeste kulutustega igal ajahetkel tegelikkusele vastav geodeetiline alusplaan. Kahjuks hetkel on väga vähe selliseid territooriumite valdajaid, kes omaksid täit ülevaadet nende territooriumil toimuvast.

Üldiselt tellitakse topo-geodeetilisi mõõdistamisi ainult mingi ehituse projekteerimiseks, kuid kahjuks peale ehitise valmimist ei kanta situatsiooni muudatusi olemasolevale geodeetilisele alusele. Nüüd, kui on vaja hakata jälle midagi planeerima, siis tuleb tellida uus mõõdistus.

Liitudes koondplaani süsteemiga ja tagades selle, et kõikide Teie territooriumil teostatud tööde kohta jőuavad koondplaanipidajani teostusjoonised, on Teil alati oma territooriumi kohta olemas õige geodeetiline alusplaan.

Koondplaani koostamise aluseks on maamõõtjate poolt koondplaanipidajale esitatavad geodeetilised mõõdistused (ehitusgeodeetilised uurimistööd ja ehitusjärgsed teostusmõõdistused).

Ehitusgeodeetilised uurimistööd on üldjuhul teostatud ehituseelsel perioodil, seega väga suure tõenäosusega omavad need andmed ainult ajaloolist väärtust. Kui Teie sooviks on omada alati tegelikkusele vastavat geodeetilist alusplaani, siis peavad koondplaanile jőudma ka kõik teostusjoonised (midagi ehitati, midagi lammutati). 

Juurdepääs

Koondplaani väljunditeks on CAD väljavőtted (nt AutoCAD vői MicroStation) ja üle interneti vaadeldav wms-teenusena (http://www.reib.ee/wms/).

CAD väljundid on mõeldud projekteerimisalusteks vői ka uute teostusjooniste alusplaanideks.

Veebikaart on mõeldud andmete vaatamiseks üle Interneti brauserite, andes territooriumite valdajatele võimaluse igal ajahetkel ning igast maailma punktist juurdepääsu koondplaanile. 

Koondplaani pidamine

Geodeetilised situatsioonielemendid kantakse ja hoitakse Koondplaanil vastavalt Majandus- ja kommunikatsiooniministri poolt kehtestatud "Ehitusgeodeetiliste uurimistööde tegemise kord" lisas 1 sätestatule.

Koondplaanipidaja on valmis süsteemi laiendama ka ülalnimetatud määruses reglementeerimata objektidega, kehtestades nendele süsteemipoolsed standardid.

Koondplaani peetakse andmebaasipõhisena. Andmebaasi mootoriks on PostgreSQL andmebaasimootor, millisele on lisatud PostGIS moodul.

Koondplaani redigeerimine ja täiendamine toimub AutoCAD keskkonnas.

Koondplaanist veebi kaardi koostamiseks kasutatakse MapServer tarkvara.

CAD maailmas kasutatakse erinevate geomeetriate kujutamiseks punkt- ja joonobjekte, viimased vőivad koosneda nii sirglõikudest kui ka ringikaartest. GIS maailmas kasutatakse erinevate geomeetriate kujutamiseks samuti punkt- ja joonobjekte, kuid erinevalt CAD maailmast ei sisalda joonobjektid ringikaari. Koondplaanile kandmisel ligindatakse kőik ringikaared sirgeteks ja seda maksimaalse kõõluveaga 4.5 cm.

Tööpõhimõtted

  • Maamõõtja algatab mõõdistustöö ja kannab süsteemi esialgse mõõdistuspiiri. Esitatud mõõdistuspiiri alusel koostatakse maamõõtjale koondplaani väljavõte.
  • Enne mõõdistustöö lõppu teeb maamõõtja täpsustatud mõõdistuspiiri alusel uue päringu ning kui selle aja jooksul on antud piirkonnas koondplaanile lisandunud uusi teostusjooniseid, väljastatakse ka nendest saadud situatsiooni elemendid maamõõtjale. Maamõõtja on kohustatud tagama selle, et tema poolt esitatud plaanile oleksid kantud kõik teostusjoonised, millised on koondplaanile kantud vähemalt viis päeva enne joonise esitamist koondplaanipidajale.
  • Maamõõtja esitab oma mõõdistuse Koondplaanipidajale. Koondplaanipidaja kontrollib, kas maamõõtja on viimase 5 päeva jooksul teostanud kontrollpäringu ja kui ta seda teinud ei ole ning antud piirkonda on süsteemi lisandunud uusi töid, siis süsteem blokeerib töö vastuvõtmise, saates selle plaani uuendamiseks tagasi.
  • Koondplaanipidaja algatab süsteemi esitatud tööde alusel mõõdistuse süsteemi kandmise töö/dokumendi.
  • Koondplaanipidaja kontrollib, kas maamõõtja on täitnud antud dokumendi punkti 2 ja kui ta leiab, et seda pole täidetud, siis saadetakse töö tagasi ning maamõõtja peab puudused likvideerima. Uuesti esitatud tööle peavad olema kantud kőik koondplaanile kantud situatsiooni elemendid, millised on vanemad kui 5 päeva arvestades töö uuesti esitamise päevast.
  • Koondplaanipidaja teostab esitatud tööle visuaalse kontrolli, täiendab antud tööd uute vahepeal lisandunud teostusjooniste andmetega, seostab töö piirile jäävate elementide otsad ning kannab seejärel muutused koondplaanile.