Pinnaste deformatsioonid jaotuvad looduslikeks ja kunstlikeks (tehislikeks). Esimesed tekivad maa siseprotsesside mõjul ning väljenduvad sajanditepikkustes maakoore liikumistes, aga ka välisenergiast (vesi, soojus) tulenevate protsesside mõjul, mis väljenduvad pinnasemuutustes. Pinnase külmumine, sulamine, niiskuse muutumine jmt on enamasti perioodilised, aastase tsükliga ja taastuvad, kuid ülejäänud looduslikud muutused (karst, sufosioon jms.) on taastumatud.
Tehislikeks nimetatakse pinnase deformatsioone, mis on tingitud inimese tegevusest, sh. maa-aluste kaeveõõnte rajamisest; pinnasevete ja teiste pinnases olevate ainete väljapumpamisest; ligidaste lõhketööde või masinate ja mehhanismide tööst tuleneva vibratsiooni mõjul; deformatsioonid loodusliku rõhu muutusel, näiteks kaevikute või ehitiste rajamisel;
Aluspinnase deformatsioonid toovad omakorda kaasa ehitiste ja rajatiste deformatsioonid, st. ehitise või selle osade paigutised horisontaal- ja verikaaltasandis, kusjuures võib tekkida ekspluatatsiooniomaduste halvenemine, pikaealisuse ja vastupidavuse vähenemine, praod, avariioht või isegi varisemine.
Suured ühtlased paigutised võivad halvendada tehnoloogilisi omadusi (näiteks kanalisatsiooni vastukalde teke, ukseläve vajumine allapoole maapinda jms.), kusjuures pikaajalised ühtlased paigutised võivad muutuda ebaühtlasteks.
Ebaühtlaste paigutistega võivad tekkida praod ja konstruktsioonide purunemise oht.
Seetõttu on vajalik määrata paigutiste suurus, ebaühtlus ja nende muutumine aja jooksul. Tihti kiputakse probleemiga pöörduma alles siis kui ”kuri karjas”. Praktikas on esinenud üsna palju olukordi, kus tekib küsimus kas deformatsioonid on ohtlikud. Mitte ainult ehitistele vaid ka inimestele.
Vajumiste ja horisontaalsuunaliste paigutiste mõõtmine ehituse ja ekspluatasiooni perioodil võimaldavad kindlaks teha kas deformatsioonid on normaalsed ja kulgevad prognoosidekohaselt. Vastasel korral tuleb leida põhjused ning paigutiste tunduva suurenemise puhul leida abinõud olukorra parandamiseks.
Eespool loetletud deformatsioonide uuringuid koos mõõtmistulemuste analüüsiga objekti ehitusgeoloogiliste tingimuste ning objekti konstruktsioonide koostöö osas nimetatakse geotehniliseks kontrolliks.
Geotehniline kontroll on ehitusuuringute teenus, mida REIB on pakkunud oma klientidele aastakümneid.