Ehitist ei saa projekteerida "valgele lehele". Topo-geodeetilised uuringud on vältimatuks eelduseks ehitusprojekti või planeeringu koostamisel.
Heal lapsel on mitu nime. Seda tööd nimetatakse kõnepruugis ka topogeodeesia, topo, geoalus, alusplaan, topoalus, digialus, geouuring. Ükski neist ei ole terminoloogiliselt korrektne, aga projekteerimise kontekstis mõeldakse kõigi nende sõnade all topo-geodeetilist uurimistööd, mida teevad geodeedid enne ehitiste projekteerimist ja planeerimist.
Topo-geodeesia väljundiks on uurimistööde aruanne koos digitaalse maa-ala plaaniga, mille projekteerija või planeerija võtab oma töö aluseks. Uurimistöö käigus kogutakse lisaks maa-ala mõõdistamisele veel ka teisi projekteerimiseks vajalikke andmeid. Peamiselt maa-aluste tehnovõrkude, kuid ka muude objektil esinevate nähtuste kohta.
Kindlasti ei tohi geoalust ajada segamini katastriüksuse (krundi) plaaniga. Geoalus, sisaldades tehnovõrke ja maapinna jm elementide kõrgusi, on katastriplaanist märksa täpsem ja detailsem. Lisaks peab geoalus olema piisavalt värske, (aegunud plaanidel võib palju olulist puudu olla), kättesaadav digitaalselt dwg- või dgn-formaatides ning vastama "Ehitusgeodeetiliste uurimistööde tegemise korra" nõuetele. Enamasti tehakse geoalused mõõtkavas 1:500.
Geoaluse olemasolu ja usaldusväärsust jälgivad ka omavalitsused. Korraliku topo-geodeesia puudumine tekitab probleeme ka projekti kinnitamisega neis asutustes.
REIB-is on topo-geodeetilised uurimistööd üheks põhiliseks tööliigiks. Meil on laialdane kogemus ja oskused selle töö professionaalseks tegemiseks. Meie spetsialistid on osalenud kehtiva korra väljatöötamisel. Teame täpselt, millistele nõuetele korralik geoalus vastama peab.
Topo-geodeetilise uurimistöö tellimuse vastuvõtmiseks on tarvis teada, milline ala on tarvis mõõdistada, millises mõõtkavas peab tulema plaan ning millises formaadis peavad olema digiandmed. Samuti peab teadma kas on tarvis täita ka mingeid erinõudeid. Eelloetletu on tavakliendi jaoks keeruline teema, kuid me aitame ka neis küsimustes leida parima lahenduse.
Pädevaks lähteülesande andjaks on projekteerija. Sageli kuulub topo-geodeesia lepingus kliendiga projekteerimise/planeerimise koosseisu.